MICROELECTRONIC SYSTEMS NEWS
FILENUMBER: 9876
BEGIN_KEYWORDS
Fellows00
END_KEYWORDS
DATE: December 1999
TITLE: IEEE MEMBERS ELECTED TO FELLOW GRADE As of January 1, 2000
=================================================================
IEEE Fellows Elected as of 1 January 2000
The 248 new Fellows are listed below.
IEEE List
Forrest Jack Agee
USAF Office of Scientific Research
Arlington, VA
For leadership in and contributions to the
engineering and physics of high power microwave,
pulsed power, and ionizing radiation devices.
Hidenori Akiyama
Kumamoto University
Kumamoto, Japan
For contributions to the development of pulsed
power technology and its industrial
applications.
Yahia Mohamed Moustafa Antar
Royal Military College of Canada
Kingston, Ontario, Canada
For contributions to polarization studies,
microstrip and dielectric resonator antennas.
Gonzalo R. Arce
University of Delaware
Newark, DE
For contributions to the theory and application
of nonlinear signal processing.
Gaston A. Arredondo
Lucent Technologies
Whippany, NJ
For contributions to and technical leadership in
the development and world-wide deployment of
wireless systems.
Kazutoshi Asano
Yamagata University
Yonezawa, Japan
For experimental and analytical studies of
fundamental electrohydrodynamic phenomena in
liquids and their engineering applications.
Peter M. Asbeck
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For development of heterostructure bipolar
transistors and applications.
Ghassem R. Asrar
NASA Headquarters
Washington, D.C.
For contributions to and leadership in complex,
interdisciplinary remote sensing programs.
Jaakko Tapio Astola
Tampere University of Technology
Tampere, Finland
For contributions to the theory and applications
of nonlinear signal processing.
John S. Asvestas
NAWCAD
Patuxent River, MD
For contributions to analytical and
computational aspects of physical optics and
boundary integral equations in the scattering
and diffraction of electromagnetic waves.
Werner Bachtold
Swiss Federal Institute of Technology
Zurich, Switzerland
For contributions to the development of
microwave semiconductor devices and circuits.
Tadej Bajd
University of Ljubljana
Ljubljana, Slovenia
For contributions to functional electrical
stimulation assisted standing and walking in
spinal cord injured subjects.
Martin L. Baughman
University of Texas, Austin
Austin, TX
For contributions to the development of models
and tools for power system economics.
Bidyut Kumar Bhattacharyya
Intel Corporation
Chandler, AZ
For contributions to advanced high speed
electronic packaging design and assembly.
Mario Blaum
IBM Almaden Research Center
San Jose, CA
For contributions to the theory and practice of
unidirectional and array codes.
Jeffrey Bokor
University of California, Berkeley
Berkeley, CA
For contributions to EUV optical lithography and
deep-submicron MOSFETs.
David Paul Bour
Xerox Palo Alto Research Center
Palo Alto, CA
For contributions to the development, material
growth, and understanding of semiconductor
quantum-well lasers.
Herve Bourlard
IDIAP
Martigny, Switzerland
For contributions to the fields of statistical
speech recognition and neural networks.
Leonard J. Brillson
Ohio State University
Columbus, OH
For contributions to the understanding and
control of semiconductor interfaces and
electrical contacts by atomic-scale techniques.
Elliott Rave Brown
University of California, Los Angeles
Los Angeles, CA
For contributions to microwave and
millimeter-wave solid-state antennas and
sources.
Russell DeAtley Brown
Air Force Research Laboratory
Rome, NY
For contributions to the theory and practice of
Wideband Radar Technology.
Walter A. Burkhard
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For contributions to the theory and practice of
data organization algorithms for database and
digital storage system design.
Norman M. Burns, Jr.
Union Carbide Corp.
Somerset, NJ
For technical leadership in the development and
commercialization of supersmooth cable
semiconducting shields.
Raul Camposano
Synopsys
Mountain View, CA
For contributions to behavioral synthesis of
integrated circuits and systems.
Andreas C. Cangellaris
University of Illinois, Urbana-Champaign
Urbana, IL
For contributions to methodologies and
algorithms for modeling and simulation of the
electromagnetic behavior of high-speed
interconnections and electronic packages.
Larry Carter
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For contributions to the development of
universal hashing and its application to VLSI.
Thomas W. Cease
Tennessee Valley Authority
Chattanooga, TN
For significant contributions to optical current
and voltage measurements and the control of
power in high voltage transmission systems.
Arthur Lyman Chapin
BBN Technologies
Cambridge, MA
For contributions to the development of
technologies and standards for open networking.
Chung-Kuan Cheng
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For contributions to circuit partitioning and
physical layout automation.
Kwang-Ting Cheng
University of California, Santa Barbara
Santa Barbara, CA
For contributions to innovative techniques for
testing and synthesis of electronic circuits.
Wu-Tung Cheng
Mentor Graphics Corporation
Wilsonville, OR
For contributions to the area of automatic test
pattern generation and fault simulation for
digital circuits.
Stephen Y. Chou
Princeton University
Princeton, NJ
For contributions to the development of
nanoscale electronic devices and nanotechnology.
Leonard Joseph Cimini
AT&T Labs
Red Bank, NJ
For contributions to the theory and practice of
high-speed wireless communications.
Alfio Consoli
University of Catania
Catania, Italy
For contributions to modeling and control of
saturated induction motors and permanent magnet
motor drives.
David B. Cooper
Brown University
Providence, RI
For the introduction of fundamental concepts and
methodology in the Bayesian approach to computer
vision and on unsupervised statistical machine
learning.
Maria Teresa Correia de Barros
Technical University of Lisbon
Lisbon, Portugal
For contribution to modeling and analysis of
power systems transients.
Karl Wayne Current
University of California, Davis
Davis, CA
For contributions to the development and design
of multiple valued logic circuits and education
in electronic circuits.
George Cybenko
Dartmouth College
Hanover, NH
For contributions to algorithms and theory of
artificial neural networks in signal processing,
and to theory and systems software for
distributed and parallel computing.
Luigi Dadda
Politecnico di Milano
Milano, Italy
For contributions in the field of arithmetic
architectures for computers and DSP systems.
Thomas E. Darcie
AT&T Labs
Red Bank, NJ
For contributions to the understanding, theory
and applications of optical signal multiplexing
in lightwave systems, leading to major advances
in cable television systems and technology.
Yogadhish Das
Defence Research Establishment Suffield (DRES)
Medicine Hat, Alberta, Canada
For contributions and leadership in electrical
techniques of location and identification of
buried objects.
Biswa N. Datta
Northern Illinois University
DeKalb, IL
For contributions to the interdisciplinary
research blending linear algebra with control
and systems theory.
Michel J. Declercq
Swiss Federal Institute of Technology, Lausanne
Lausanne, Switzerland
For contributions to innovate design of mixed
signal integrated circuits.
Gilles Y. Delisle
Universite Laval
Quebec City, Quebec, Canada
For contributions in the application of
electromagnetic theory to indoor propagation
modeling and intelligent antenna arrays.
Tom DeMarco
The Atlantic Systems Guild, Inc.
Camden, ME
For contributions to system software
specification.
Steven W. Depp
IBM T.J. Watson Research Center
Yorktown Heights, NY
For contributions to thin film transistor/liquid
crystal display technology.
Dennis Glenn Deppe
University of Texas, Austin
Austin, TX
For developments in novel optoelectronic
materials and devices that have led to new low
power and microcavity semiconductor lasers,
including dielectrically-apertured and
oxide-confined vertical-cavity surface-emitting
lasers.
Stephen E. Derenzo
Lawrence Berkeley National Laboratory
Berkeley, CA
For contributions to the development of high
resolution positron tomography and the discovery
of new scintillators.
Emmanuel Benoit M. Desurvire
Alcatel-CIT
Marcoussis, France
For contributions to the fundamental
understanding, modeling, designing and early
system applications of Erbium-doped Fiber
Amplifiers.
Paulo S.R. Diniz
Federal University of Rio de Janeiro
Rio de Janeiro, Brazil
For fundamental contributions to the design and
implementation of fixed and adaptive filters and
Electrical Engineering Education.
David Stuart Dixon
Naval Undersea Warfare Center
Newport, RI
For advancing shipboard EMC design through
development of low frequency EMI models and the
Intelligent EMC Analysis and Design System.
Jack Joseph Dongarra
Oak Ridge National Lab
Knoxville, TN
For contributions and leadership in the field of
computational mathematics.
Joanne Bechta Dugan
University of Virginia
Charlottesville, VA
For contributions to dependability analysis of
fault tolerant computer systems.
Roger C. Dugan
Electrotek Concepts, Inc.
Knoxville, TN
For contributions to the development of computer
simulation methods for harmonic and transient
analysis of electric power systems and
equipment.
Abbas El Gamal
Stanford University
Stanford, CA
For pioneering application of probability and
statistics to develop new methods for the
analysis and design of integrated circuits.
Sverre T. Eng
Jet Propulsion Laboratory
Pasadena, CA
For contributions to optical communications,
applied laser spectroscopy, and low-noise mixer
diode technology.
Prasad N. Enjeti
Texas A&M University
College Station, TX
For contributions to solutions of utility
interface problems in power electronic systems
and harmonic mitigation.
Helmut Ermert
Ruhr University
Bochum, Germany
For contributions to coherent wave imaging and
its application to medical diagnostics and
nondestructive testing, and to engineering
education.
Okan Kadri Ersoy
Purdue University
West Lafayette, IN
For contributions to the theory and applications
of Fourier-related transforms, signal/image
processing and object recognition, neural
networks, and optical information processing.
Augustine Esogbue
Georgia Institute of Technology
Atlanta, GA
For contributions to theoretical and
computational dynamic programming and
applications.
Alfonso Farina
ALENIA Systems
Rome, Italy
For development and application of adaptive
signal processing methods for radar systems.
Philippe Max Fauchet
University of Rochester
Rochester, NY
For contributions to nanoscale silicon
optoelectronics.
Peter Feldmann
Lucent Technologies
Murray Hill, NJ
For contributions to the analysis and simulation
of electronic circuits.
Alan Jeffrey Fenn
MIT Lincoln Laboratory
Lexington, MA
For contributions to the theory and practice of
adaptive phased-array antennas.
Robert E. Fenton
Generation Technology Consultants, Inc.
Charlton, NY
For contributions to advancement of generator
technology and machine design concepts.
Allister I. Ferguson
University of Strathclyde
Glasgow, Scotland
For contributions to the understanding and
development of solid state and ultrashort pulse
lasers and their applications.
Caio Alexandre Ferreira
Northrop Grumman Corporation
El Segundo, CA
For contributions to the development of switched
reluctance motors and generators applied to
advanced electric aircraft.
Tor Arne Fjeldly
Norwegian University of Science and Technology
Kjeller, Norway
For contributions to semiconductor device
modeling and the development of AIM spice.
Norbert Fliege
Mannheim University
Mannheim, Germany
For contributions to analog and digital signal
processing, and to engineering education.
Harry Landis Floyd, II
E.I. du Pont de Nemours & Co.
Wilmington, DE
For contribution to improve workplace electrical
safety.
Luigi Fortuna
University of Catania
Catania, Italy
For developments in CNN circuits to generate
complex dynamics and to control artificial
locomotion.
Anthony Freeman
Jet Propulsion Laboratory
Pasadena, CA
For contributions to SAR data calibration and
development of SAR image products.
James S. Freudenberg
University of Michigan
Ann Arbor, MI
For contributions to the theory of inherent
design limitations in linear feedback systems.
Eby Gershon Friedman
University of Rochester
Rochester, NY
For contributions to high performance circuit
design and VLSI-based synchronous systems.
Philip E. Garrou
Dow Chemical Research
Research Triangle Park, NC
For contributions to thin film packaging,
interconnect technology, and the use of polymer
dielectrics in microelectronics.
Tryphon T. Georgiou
University of Minnesota
Minneapolis, MN
For contributions to the theory of robust
control.
Bijoy Kumar Ghosh
Washington University
St. Louis, MO
For fundamental contributions to systems theory
with applications to robust control, vision and
multisensor fusion.
Attilio Jose Giarola
State University of Campinas
Campinas, Brazil
For contributions to the formulation and
analysis of fields concepts of microwaves and
photonics.
Manfred Glesner
Darmstadt University of Technology
Darmstadt, Germany
For contributions to the development of
microelectronic system design and education in
microelectronics.
Brendan Berry Godfrey
U.S. Air Force
San Antonio, TX
For leadership in generation and application of
intense charged-particle beams, and in numerical
simulation of beams and plasmas.
S. Jamaloddin Golestani
Lucent Technologies
Murray Hill, NJ
For contributions to the theory of congestion
control and provision of fairness and guaranteed
services in packet networks.
William Mack Grady
University of Texas, Austin
Austin, TX
For contributions to the analyses and control of
power system harmonics and electric power
quality.
Hugh Duncan Griffiths
University College, London
London, England, United Kingdom
For contributions to Synthetic Aperture Radar
(SAR), Interferometric SAR, and Sonar.
Guido Guardabassi
Politecnico di Milano
Milano, Italy
For contributions to control of periodic
systems.
Inder Jeet Gupta
Ohio State University
Columbus, OH
For contributions to the theory and advancement
of compact ranges for accurate electromagnetic
measurements and for analysis and applications
of adaptive antennas.
Daniel Charles Guterman
SanDisk Corporation
Sunnyvale, CA
For leadership in the development of
non-volatile, solid-state memory technologies.
Arthur David Hall, III
Retired
Port Deposit, MD
For contributions to systems engineering
methodology, and applications to
telecommunications policy and practice.
Mitsutoshi Hatori
University of Tokyo
Tokyo, Japan
For contributions in communication engineering
and broadcasting engineering.
Randy L. Haupt
University of Nevada
Reno, NV
For contributions to optimization and control of
radiation patterns.
George Thomas Hawley
Diamond Lane Communications Corporation
Petaluma, CA
For leadership in design, planning, and
deployment of electronic and optical loop
transmission systems.
James R. Hendershot
Motorsoft, Inc.
Lebanon, OH
For contributions to the commercial development
of brushless motors.
Albert Ernest Heylen
University of Leeds
Leeds, West Yorkshire, United Kingdom
For contributions to the science of electric
discharges in gases and vacuum.
Mark D. Hill
University of Wisconsin
Madison, WI
For contributions to cache memory design and
analysis.
Tom Hoholdt
Technical University of Denmark
Lyngby, Denmark
For fundamental contributions to the theory,
analysis and decoding algorithms of algebraic
geometry codes.
Mark Alan Horowitz
Stanford University
Stanford, CA
For contributions to the design of high-speed
digital integrated circuits and systems.
Xuedong David Huang
Microsoft Research
Redmond, WA
For contributions to development of speech
technology, standards, and products.
Anthony M. Johnson
New Jersey Institute of Technology
Newark, NJ
For contributions to ultrafast optoelectronics
and nonlinear optics.
Stephen Leslie Johnston, Sr.
International Radar Directory
Huntsville, AL
For contributions to radar electronic
counter-countermeasures through publications and
compilations of radar data.
Lars G. Josefsson
Ericsson Microwave Systems AB
Moelndal, Sweden
For innovative designs in microwave antennas.
Richard John Kafka
Potomac Electric Power Company
Washington, D.C.
For contributions to the development of formal
power system restoration planning, documentation
and training.
Joseph M. Kahn
University of California, Berkeley
Berkeley, CA
For contributions to optical communications
systems.
Shuzo Kato
Mitsubishi Wireless Communications Inc./Mobile
San Diego, CA
For contributions to satellite and personal
communications systems.
Allen Katz
The College of New Jersey
Ewing, NJ
For contributions to Microwave Linearization
Technology.
James M. Keller
University of Missouri, Columbia
Columbia, MO
For contributions to the integration of fuzzy
set theoretic technologies into computer vision
and pattern recognition.
Isidor Kerszenbaum
Edison Mission Energy
Irvine, CA
For contributions to the theory and application
of dry-type transformers and the testing and
inspection of large rotating machines.
David Allen Kettler
BellSouth
Atlanta, GA
For pioneering personal contributions and
industry leadership in the design, development,
and deployment of Advanced Intelligent Networks
(AIN) and new telecommunications services.
Ronald W. Knepper
IBM Microelectronics, SRDC
Hopewell Junction, NY
For contributions to semiconductor device
design, modeling, and circuits.
Sumio Kobayashi
Toshiba Corporation
Tokyo, Japan
For contributions to the development of advanced
high voltage light-fired thyristors.
Robert Michael Kolbas
North Carolina State University
Raleigh, NC
For contributions to understanding and
development of quantum well heterostructure
lasers and light emitters.
Philip T. Krein
University of Illinois, Urbana-Champaign
Urbana, IL
For technical, educational and professional
contributions to the analysis, design and
control of power electronic and electrostatic
systems.
Chandra M. Kudsia
Com Dev Ltd.
Cambridge, Ontario, Canada
For development of microwave filter,
multiplexer, and transponder technologies for
communications satellite systems.
Vipin Kumar
University of Minnesota
Minneapolis, MN
For the development of the isoefficiency metric
of scalability and contributions to scalable
parallel computing.
James B. Kuo
National Taiwan University
Taipei, Taiwan
For contributions to modeling CMOS VLSI devices.
Lawrence Ernest Larson
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For contributions to development and
applications of high-speed integrated circuits
and devices.
Chien-Ping Lee
National Chiao Tung University
Hsin Chu, Taiwan
For contributions to optoelectronic integrated
circuits and compound semiconductor devices and
technology.
Gerald Edwin Lee
Bonneville Power Administration
Vancouver, WA
For contributions to the Electric Power Industry
through the development of innovative designs,
surge protection, and testing methods for Series
Capacitor Facilities.
Sanghoon Lee
Korea Telecom
Taejeon, Korea
For contributions to ATM technology, broadband
networks, and to the opening of packet video
field.
James S. Lehnert
Purdue University
West Lafayette, IN
For contributions to the theory and practice of
spread-spectrum multiple-access communication
systems.
Armando Martins Leite Da Silva
Federal University of Itajuba
Itajuba, Brazil
For contributions to the applications of
probabilistic models to electric power systems
planning and operations and to power engineering
education.
David Michael Lewis
Intel Digital Imaging Division
Chandler, AZ
For contributions to development of
single-sensor color cameras.
Weiping Li
Lehigh University
Bethlehem, PA
For contributions to image and video coding
algorithms, standards, and implementations.
Yong Ching Lim
National University of Singapore
Singapore, Singapore
For contributions to the design of FIR digital
filters.
Keith Edward Lindsey
Lindsey Manufacturing Company
Azusa, CA
For innovations to limit risk resulting from
catastrophic mechanical failures of overhead
transmission lines.
Johann Friedrich Luy
Daimler Chrysler Research Center
Ulm, Germany
For contributions to silicon-based
millimeter-wave devices and integrated circuits.
Lute Maleki
Jet Propulsion Laboratory
Pasadena, CA
For contributions to the science and technology
of frequency standards.
Brian H. Marcus
IBM Almaden Research Center
San Jose, CA
For contributions to the theory and practice of
modulation coding for recording systems.
Roger Bradley Marks
National Institute of Standards and Technology
Boulder, CO
For contributions to standards and measurement
techniques for wireless communication systems
and components.
John Haig Marsh
University of Glasgow
Glasgow, Scotland
For contributions to development of integrated
optics based on semiconductor quantum well
devices.
Matthew Thomas Mason
Carnegie Mellon University
Pittsburgh, PA
For contributions to robotic manipulation and
graduate education in robotics.
Hirofumi Matsuo
Nagasaki University
Nagasaki City, Japan
For contributions to the education, research and
development of efficient electronic power
conversion, and switching power conditioning
circuits.
Reuven Meidan
Motorola
Tel-Aviv, Israel
For contributions to terrestrial and
satellite-based cellular radio communications
systems.
Rami G. Melhem
University of Pittsburgh
Pittsburgh, PA
For contributions to application of optical
technology and design of interconnection
networks for computer systems.
Aric Kumaran Menon
ReadRite Corporation
Freemont, CA
For contributions to the development of magnetic
heads for hard disk drives.
Masatoshi Migitaka
Toyota Technological Institute
Nagoya, Japan
For contributions to research and development of
silicon high temperature integrated circuits.
Tetsuya Miki
University of Electro-Communications
Tokyo, Japan
For contributions to optical transmission
systems and Fiber-To-The-Home.
William Joseph Miniscalco
GTE Laboratories Inc.
Waltham, MA
For contributions to development and application
of optical fiber amplifiers and lasers.
Gian Carlo Montanari
University of Bologna
Bologna, Italy
For contributions to the understanding and
modeling aging processes in high voltage
insulation.
James Eliot Morris
SUNY at Binghamton
Binghamton, NY
For leadership in development of electronics
packaging.
Robert John Tasman Morris
IBM T.J. Watson Research Center
Yorktown Heights, NY
For contributions to performance evaluation of
computer systems.
Makoto Nagao
Kyoto University
Kyoto, Japan
For contributions and pioneering leadership in
natural language processing, intelligent image
analysis, and multimedia digital library
systems.
Istvan Nagy
Technical University of Budapest
Budapest, Hungary
For contributions to Industrial Electronics.
Vijay K. Nair
Motorola
Tempe, AZ
For contributions to development of low-power
device and integrated circuits.
Khalil Najafi
University of Michigan
Ann Arbor, MI
For contributions to biomedical
microelectromechanical systems technology.
Masayuki Nakayama
Sony Corporation
Tokyo, Japan
For contributions to the development and
standardization of the 3.5 inch floppy disk
drive system.
Madihally J. Narasimha
Lara Technology Inc.
San Jose, CA
For contributions to development of
transmultiplexers and discrete cosine transform
computational algorithms.
King Ngi Ngan
University of Western Australia
Nedlands, Australia
For contributions to the theory and applications
of visual signal processing and communications.
Lutz Niemeyer
ABB Corporate Research, Ltd.
Baden-Dattwil, Switzerland
For contributions to the understanding of gas
discharge mechanisms.
Hendrik Nijmeijer
University of Twente
Enschede, The Netherlands
For contributions to the theory and application
of nonlinear control system design.
Franc Edward Noel
IBM Corporation
Durham, NC
For contributions to the field of unshielded
twisted pair transmission systems for Local Area
Networks and providing leadership in commercial
applications of this technology.
Gregory Semeon Nusinovich
University of Maryland
College Park, MD
For contributions to the theory of gyrotron
oscillators and amplifiers and cyclotron
autoresonance masers.
Yoshimichi Ohki
Waseda University
Shinjuku-ku, Tokyo, Japan
For contributions to understanding of high-field
and laser induced dielectric phenomena in
insulating materials.
Naohisa Ohta
Sony Corporation
Shinagawa, Japan
For contributions to the research and
development of technologies and applications for
high quality digital image and video
communications.
Erkki Oja
Helsinki University of Technology
Espoo, Finland
For contributions to the theory and applications
of artificial neural networks.
Takashi Onuki
Waseda University
Tokyo, Japan
For contributions to the numerical analysis of
electromagnetic fields for linear motors.
Michael T. Orchard
Princeton University
Princeton, NJ
For contributions to the theory and development
of image and video compression algorithms.
Kazuhiro Ouchi
Akita Research Institute of Advanced Technology
Akita, Japan
For contributions to the development of Co-Cr
alloy based thin film magnetic recording media.
Takao Ozawa
Ryukoku University
Siga, Japan
For contributions to theories and algorithms for
circuit-systems analysis, diagnosis, and design.
Meir Pachter
Air Force Institute of Technology
Wright-Patterson AFB, OH
For contributions to theory and practice of
flight control, and guidance.
David A. Padua
University of Illinois, Urbana-Champaign
Urbana, IL
For contributions to compiler technology for
parallel computing.
Yi-Ching Pao
Filtronic Solid State, Inc.
Santa Clara, CA
For contributions to the development and
manufacturing of molecular beam epitaxial based
microwave and millimeter-wave devices and
integrated circuits.
Steen A. Parl
Signatron Technology Corporation
Concord, MA
For contributions to high data rate
communications over fading multipath channels.
Soo-Chang Pei
National Taiwan University
Taipei, Taiwan
For contributions to the development of digital
eigenfilter design, color image coding and
signal compression, and to electrical
engineering education in Taiwan.
Giuseppe Pelosi
University of Florence
Florence, Italy
For contributions to computational
electromagnetics.
Ian R. Petersen
University of New South Wales
Canberra, ACT Australia
For contributions to the theory of robust
control system design.
Ronald Charles Petersen
Lucent Technologies
Murray Hill, NJ
For outstanding contributions and leadership in
development of standards for the safe use of
electromagnetic energy across the spectrum from
D.C. to light.
Andrew Francis Peterson
Georgia Institute of Technology
Atlanta, GA
For contributions to Computational
Electromagnetics and Electrical Engineering
Education.
Gerhard Pfaff
University of Erlangen-Nuernberg
Erlangen, Germany
For contributions to university-based research
analysis, design and industrial application of
electrical drives, power electronic converters
and computer control.
Linden W. Pierce
Self Employed
Rome, GA
For contributions to the understanding of heat
transfer and loading of liquid-immersed and dry
type power and distribution transformers.
Rejean Plamondon
Ecole Polytechnique de Montreal
Montreal, Quebec, Canada
For contributions to signature verification,
handwriting recognition, assisted learning and
biosignal analysis.
Benjamin Anthony Pontano
COMSAT Laboratories
Clarksburg, MD
For contributions to the development of digital
satellite communications.
Jose Carlos Principe
University of Florida
Gainesville, FL
For development of the gamma neural model and
for its applications in signal processing.
David L. Pulfrey
University of British Columbia
Vancouver, British Columbia, Canada
For contributions to the modeling of
heterojunction bipolar semiconductor devices.
Conor S. Rafferty
Lucent Technologies
Murray Hill, NJ
For the development of pioneering simulation
tools and models for technology computer aided
design.
Prabhakar Raghavan
IBM Almaden Research Center
San Jose, CA
For contributions to the theory and practice of
randomized algorithms.
Gopalakrishnan Ramamurthy
NEC USA, Inc.
Princeton, NJ
For contributions to traffic scheduling and call
admission mechanisms for switches and routers,
and techniques for flow and congestion control
in broadband networks.
Rajiv Ramaswami
Tellabs Optical Networking Group
Hawthorne, NY
For the development and implementation of
optical networks.
Jaime Ramirez-Angulo
New Mexico State University
Las Cruces, NM
For contributions to design methodologies for
Analog Signal Processing Integrated Circuits.
Bhaskar D. Rao
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For the statistical analysis of subspace
algorithms for harmonic retrieval.
K.R. Rao
University of Texas, Arlington
Arlington, TX
For contributions to the theory and practice of
image and video compression.
Sadasiva Madiraju Rao
Auburn University
Auburn, AL
For contributions to the triangular patch
modeling techniques in electromagnetic field
problems.
James Clinton Rautio
Sonnet Software, Inc.
Liverpool, NY
For development of practical electromagnetic
analysis techniques.
Roger Elliott Ray
Pulsar Technologies, Inc.
Coral Springs, FL
For contributions to power systems
communications and protective relaying systems.
Phillip A. Regalia
Institut National des Telecommunications
Evry, France
For contributions to digital filter design and
adaptive filtering.
Bixio Emilio Rimoldi
EPFL
Lausanne, Switzerland
For contributions to multiple-access information
theory.
Jorge J. Rocca
Colorado State University
Fort Collins, CO
For the development of plasma excited lasers and
the table-top soft x-ray laser.
Hugh Rudnick
Pontificia Universidad Catolica de Chile
Santiago, Chile
For contributions to electric power sector
deregulation in Latin America.
Tadao Saito
University of Tokyo
Tokyo, Japan
For contribution to digital switching networks.
Henry Samueli
Broadcom Corporation
Irvine, CA
For contributions to VLSI architectures and
realizations for high-bit rate digital
communication systems.
Chester Ledlie Sandberg
Rachem
Palo Alto, CA
For contributions to the design, monitoring and
control of electrical heat tracing for
industrial and commercial applications.
William H. Sanders
University of Illinois, Urbana-Champaign
Urbana, IL
For contributions to tools and techniques for
performance and dependability evaluation of
computer systems and networks.
Kamal Sarabandi
University of Michigan
Ann Arbor, MI
For contributions to modeling of radar remote
sensing, and to establish the connections
between the incoherent and coherent domains of
radar polarimetry.
Shigeru Sato
Fujitsu Laboratories, Ltd.
Kawasaki, Japan
For technical leadership in circuit and
packaging technologies and the application of
artificial intelligence techniques.
Lynn F. Saunders
General Motors Corporation
Detroit, MI
For leadership in standards development for
power distribution design, operation, safety,
and maintenance.
James Allen Scheer
Georgia Tech Research Institute
Atlanta, GA
For contributions to the development of fully
polarimetric, coherent, millimeter wave, radar
technology.
Ronald D. Schrimpf
Vanderbilt University
Nashville, TN
For contributions to the understanding and the
modeling of physical mechanisms governing the
response of semiconductor devices to radiation
exposure.
Eric Fred Schubert
Boston University
Boston, MA
For contributions to semiconductor doping and
resonant-cavity devices.
Dale Louis Schuler
Naval Research Laboratory
Washington, D.C.
For contributions to the development of coherent
multi-frequency microwave sensor and
polarimetric SAR techniques for the remote
sensing of geophysical parameters on both the
ocean and the land.
Terrence J. Sejnowski
Salk Institute
La Jolla, CA
For fundamental advances in the theory and
practice of neural networks and for
contributions to computational neuroscience.
Yasuo Sekii
Chiba Institute of Technology
Chiba-ken, Japan
For contribution to understanding and
development of extra-high voltage AC and DC
cross-linked polyethylene insulated cable
system.
Nambirajan Seshadri
AT&T Labs
Florham Park, NJ
For contributions to theory and practice of
reliable communications over wireless channels.
Joannes M.J. Sevenhans
Alcatel
Antwerpen, Belgium
For contributions to the design of solid-state
telecommunications transceivers.
Scott J. Shenker
International Computer Science Institute
Berkeley, CA
For contributions in Internet traffic modelling
and management.
Bruno Siciliano
Universita di Napoli Federico II, Italy
Napoli, Italy
For contributions to dynamic modeling and
control of robotic systems and for leadership in
robotics education.
Alois Josef Sieber
Joint Research Center of the European Comm.
Ispra, Italy
For contributions and leadership to microwave
remote sensing.
Abraham Silberschatz
Lucent Technologies
Murray Hill, NJ
For contributions to the development of computer
systems dealing with the efficient manipulation
and processing of information.
Rainee Navin Simons
NASA Lewis Research Center
Cleveland, OH
For contributions to development of microwave
coplanar transmission lines and circuits.
William Malcolm Smith
University of Alabama, Birmingham
Birmingham, AL
For contributions to the development of cardiac
mapping and to the analysis of signals and
underlying mechanisms associated with cardiac
arrhythmias.
Mani Soma
University of Washington
Seattle, WA
For contributions to mixed analog-digital system
design-for-test.
Costas John Spanos
University of California, Berkeley
Berkeley, CA
For contributions and leadership in
semiconductor manufacturing.
Kotikalapudi Sriram
Lucent Technologies
Holmdel, NJ
For the development of performance models,
algorithms, protocols, and bandwidth management
techniques for multimedia high-speed packet
networks.
Stanley Y.W. Su
University of Florida
Gainesville, FL
For contributions to parallel database systems
and to knowledge base management systems in
support of integrated manufacturing.
Seung-Ki Sul
Seoul National University
Seoul, Korea
For contributions to the development of
pulse-width-modulated inverters and ac motor
drives.
Yuan-Chen Sun
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company
Hsin-Chu, Taiwan
For contributions to advanced CMOS technology.
Daniel Gustav Swanson, Jr.
AMP M/A-COM
Lowell, MA
For contributions to computer-aided design of
microwave components using electromagnetic field
solvers.
Robert Michael Tanner
University of California, Santa Cruz
Santa Cruz, CA
For contributions to the theory and practice of
error-control codes.
Roberto Tempo
National Research Council (CNR) of Italy
Torino, Italy
For contributions to robust identification and
control of uncertain systems.
Demosthenis Teneketzis
University of Michigan
Ann Arbor, MI
For contributions to the theory of decentralized
information systems and stochastic control.
Jan Luiken ter Haseborg
Technical University, Hamburg
Hamburg, Germany
For contributions to calculation techniques of
coupling to shielded multiconductor transmission
lines and of developments of nonlinear
protection circuits.
Alexander Thomasian
University of Connecticut
Stamford, CT
For fundamental contributions to the design and
analysis of concurrency control methods for
centralized and distributed database systems and
performance analysis of computer systems.
Robert William Tkach
AT&T Labs
Red Bank, NJ
For contributions to the understanding and
mitigation of nonlinear effects in optical
fibers, enabling significant advances in the
capacity and performance of lightwave systems.
Koji Torii
Nara Institute of Science and Technology
Nara, Japan
For contributions to empirical software
engineering.
Federico Tosco
CSELT
Torino, Italy
For contributions and leadership in technologies
and international standards for optical and
wireless communications.
Makoto Tsutsumi
Kyoto Institute of Technology
Kyoto, Japan
For contributions to the development of
magnetostatic wave devices, ferrite components
and microwave education.
Peter John Turchi
Ohio State University
Columbus, OH
For leadership and contributions in
multi-megajoule, multi-megampere pulsed power
science and technology.
Shin-ichiro Umemura
Hitachi Ltd.
Tokyo, Japan
For contributions to biomedical ultrasonics.
Heinz Dietrich Unbehauen
Ruhr-University, Bochum
Bochum, Germany
For contributions to system identification and
adaptive control design.
Tore Marvin Undeland
Norwegian University of Science and Technology
Trondheim, Norway
For leadership in education and discoveries in
the field of power electronics.
Andre G. Vacroux
Southern Methodist University
Dallas, TX
For contributions to engineering administration,
distance education, and professional training
programs.
Ebrahim Vaahedi
B.C. HYDRO
Burnaby, British Columbia, Canada
For contribution to power system dynamic
security assessment and its real-time
application.
Paulo Cesar Vaz Esmeraldo
Furnas Centrais Eletricas S.A.
Rio de Janeiro, Brazil
For contributions to insulation coordination
methods leading to reduced requirements for
power transmission towers.
Adrianus J. van de Goor
Delft University of Technology
Delft, The Netherlands
For contributions to testing semiconductor
memories and digital logic.
Aad van den Bos
Delft University of Technology
Delft, The Netherlands
For his fundamental work in modelling and
identification and its application in
instrumentation and signal processing.
Henk van Tilborg
Eindhoven University of Technology
Eindhoven, The Netherlands
For contributions to coding theory and
cryptography.
Antonio Vicino
University of Siena
Siena, Italy
For contributions to identification and robust
control of uncertain systems.
Sigurd Wagner
Princeton University
Princeton, NJ
For contributions to copper indium selenide and
amorphous silicon thin-film solar cells and
contributions to engineering education.
Alan Keith Wallace
Oregon State University
Corvallis, OR
For contributions to the development of electric
machines.
Claude Malherbe Weil
National Institute of Standards and Technology
Boulder, CO
For contributions in microwave measurements,
specifically in RF characterization of materials
and in the interaction of RF energy with
biological systems.
Bogdan Maciej Wilamowski
University of Wyoming
Laramie, WY
For contributions to industrial electronics and
static induction devices.
Roger William Wood
IBM Storage Systems Division
San Jose, CA
For contributions to the theory and practice of
magnetic recording systems.
Naoaki Yamanaka
NTT Network Service Systems Laboratories
Tokyo, Japan
For contribution to ultra-high-speed
communication technologies and systems.
HungYu David Yang
University of Illinois, Chicago
Chicago, IL
For contributions to wide-band ferrite
microstrip antennas and the theory of antennas
on periodic structures.
John Yen
Texas A&M University
College Station, TX
For contributions to fuzzy logic, model
identifications, soft computing, artificial
intelligence, and reasoning under uncertainty.
Naoki Yokoyama
Fujitsu Laboratories, Ltd.
Atsugi, Japan
For contributions to the development of
self-aligned gallium arsenide MESFET integrated
circuits.
Tsuneo Yoshikawa
Kyoto University
Kyoto, Japan
For contributions to the analysis and control of
robotic mechanisms.
Kar-Keung David Young
Hong Kong University of Science and Technology
Kowloon, Hong Kong
For contributions to multi-dimensional sliding
mode and variable structure system control
theory, and its applications to robotics and
flexible structure control.
Shin'ichi Yuta
University of Tsukuba
Tsukuba, Ibaraki, Japan
For contributions to navigation, programming,
and architectures of sensor-based mobile robots.
Kenneth A. Zeger
University of California, San Diego
La Jolla, CA
For contributions to the theory and practice of
source and channel coding.
Ofer Zeitouni
Technion
Haifa, Israel
For contributions to the theory of large
deviations and its applications to the modeling
and analysis of advanced information and control
systems.
=================================================================
dbouldin@utk.edu